PATVIRTINTA

Telšių rajono Viešvėnų pagrindinės

mokyklos direktoriaus

2018 m. sausio 25 d. įsakymu Nr. V-7

TELŠIŲ RAJONO VIEŠVĖNŲ PAGRINDINĖS MOKYKLOS APGAULĖS IR KORUPCIJOS PREVENCIJOS TVARKA

1. PASKIRTIS
  2. Šis dokumentas nustato pagrindinius apgaulės ir korupcijos prevencijos principus, tikslus ir uždavinius vykdomoje Telšių rajono Viešvėnų mokykloje (toliau - įstaigos veikloje, apgaulės ir korupcijos prevencijos priemones bei jų teisinius pagrindus.
  3. PAGRINDINĖS SĄVOKOS
  4. Korupcijos prevencija - korupcijos priežasčių, sąlygų atskleidimas ir šalinimas sudarant bei įgyvendinant atitinkamą priemonių sistemą, taip pat poveikis asmenims siekiant atgrasinti nuo korupcinio pobūdžio nusikalstomų veikų.
  5. Korupcija - tai tiesioginis ar netiesioginis kyšio arba kito nepagrįsto atlygio ar pažado dėl tokio atlygio prašymas, siūlymas, davimas ar priėmimas, kuris iškreipia asmens, gaunančio kyšį, nepagrįstą atlygį ar pažadą dėl kyšio ar nepagrįsto atlygio tinkamą bet kurios pareigos atlikimą.
  6. Apgaulė - veiksmai, elgesys ar žodžiai, kuriais norima apgauti, suklaidinti.

III. TIKSLAS

1. Pašalinti apgaulės ir korupcijos atsiradimo galimybės įstaigos veiklos sistemoje, siekti, kad ji netrukdytų teikti kokybiškas paslaugas pagal įstaigos nuostatus, užtikrinti žmonių teises ir laisves.
  2. KORUPCIJOS PREVENCIJOS PRINCIPAI
  3. Korupcijos prevencija įgyvendinama vadovaujantis šiais principais:
    • Teisėtumo - korupcijos prevencijos priemonės įgyvendinamos laikantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos, įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų bei užtikrinant pagrindinių asmens teisių ir laisvių apsaugą;
    • Visuotinio privalomumo -korupcijos prevencijos subjektais gali būti visi asmenys;
    • Sąveikos - korupcijos prevencijos priemonių veiksmingumas užtikrinamas derinant visų korupcijos prevencijos subjektų veiksmus, keičiantis subjektams reikalinga informacija ir teikiant vienas kitam tokią pagalbą;
    • Pastovumo - korupcijos prevencijos priemonių veiksmingumo užtikrinimas nuolat tikrinant ir prižiūrint korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimo rezultatus, bei teikiant pasiūlymus dėl atitinkamų priemonių veiksmingumo didinimo.
  4. PREVENCJOS TIKSLAI
  5. Apgaules ir korupcijos prevencija siekiama, kad apgaule ir korupcija kuo mažiau trukdytų įstaigos veiklai, didinti paslaugų teikimo kokybę.
  6. Rengiamos antikorupcines priemones turi būti nuoseklios, visapusiškos ir ilgalaikes. Didelis dėmesys turi būti skirtas korupcijos apraiškų prevencijai ir neišvengiamos atsakomybes už neteisėtus veiksmus principo įgyvendinimui. Būtina ugdyti įstaigos darbuotojų savimonę bei žmonių nepakantumą korupcijai.
  7. Sėkmingai kovoti su korupcijos apraiškomis galima, kai ilgalaikė politika pagrįsta visuotinai pripažįstamomis priemonėmis, prevencija, teisės pažeidimų tyrimu, žmonių švietimu ir jų parama.
  8. Šiame dokumente numatytos priemonės turi būti siejamos su iškilusių problemų sprendimu ir apsauga nuo esamos ar atsirandančios korupcijos įstaigos veiklos sistemoje. Taip pat būtina visokeriopai ginti visuotinai pripažįstamas žmogaus teises ir laisves.
  9. Skatinti glaudesnį įstaigos bendradarbiavimą su kitomis institucijomis, organizacijomis bei visuomene.
  10. PREVENCIJOS UŽDAVINIAI
  11. Nustatyti labiausiai korupcijos paveiktas įstaigos veiklos sritis, užtikrinti veiksmingą ir kryptingą ilgalaikę kovą su korupcija, numatytų priemonių įgyvendinimą.
  12. Atskleisti korupcijos priežastis, sąlygas ir jas šalinti.
  13. Atgrasinti asmenis nuo korupcinio pobūdžio nusikalstamų vaikų, žmonių apgaulės.
  14. Užtikrinti korupcijos prevencijos priemonių taikymą ir tinkamą jų įgyvendinimo administravimą bei kontrolę.
  15. Skatinti skaidrų įstaigos veiklos vykdymą.
  16. Skirti už šios politikos įgyvendinimą ir kontrolę atsakingus asmenis.
  17. Užtikrinti teikiamų paslaugų kokybę.
  18. Įtraukti į apgaulės ir korupcijos prevenciją įstaigos darbuotojus.
  19. Korupcijos atsiradimo rizika įvertinama:
    • motyvuota korupcijos tikimybės vertinimo išvada ir su tuo susijusi informacija;
    • apklausos duomenimis;
    • galimybė vienam darbuotojui priimti sprendimą dėl įstaigų lėšų ir kito turto;
    • darbuotojų savarankiškumas priimant sprendimus ir spendimų priėmimo diskrecija (darbuotojo ar įstaigos teisės spręsti kokį nors klausimą savo nuožiūra);
    • įstaigos darbuotojų priežiūros ir kontrolės lygis;
    • reikalavimas laikytis įprastos darbo tvarkos;
    • nustatyti galiojančios tvarkos normų pažeidimai.
  20. Kontrolės ir priežiūros vykdymas.
  21. Atsakomybės neišvengiamumo principo taikymas už įstaigos veiklos sistemoje padarytus nusižengimus, susijusius su korupcija.
  22. Viešųjų ir privačių interesų derinimas, užtikrinimas, kad priimant sprendimus pirmenybė būtų teikiama viešiems interesams, siekti priimamų sprendimų nešališkumo ir užkirsti kelią korupcijai ir apgaulei įstaigos veikloje.
  23. Nustatyti galiojančių tvarkos normų pažeidimus.
  24. Pranešimų, skundų, informacijos, susijusios su korupcija, tikrinimas ir priemonių taikymas jiems pasitvirtinus.
  25. Savo kompetencijos neviršijimas.
  26. Problemų išankstinis nuspėjimas ir pašalinimas.
  27. Įstaigos darbuotojų supažindinimas su apgaulės ir korupcijos prevencija tvarka.
  28. Atliekamos veiklos ir sudaromų sandorių dokumentavimo reikalavimų laikymasis.
  29. Įstaigos kontrolę vykdančių institucijų išvadų vertinimas.
  30. Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų, įstaigos nuostatų, kitų dokumentų, susijusių su veikla laikymasis.
  31. Įstaigos darbuotojų dalyvavimas korupcijos prevencijos perspėjime.
  32. Asmenys pažeidę šią tvarką, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.